Explore our vibrant undergraduate course list to find the course for you - Apply today for September 2018 entry.

Wrexham Glyndwr University Logo
WGU ten years

Honorary Fellows 1992 – to date

 

Since 1992, a significant number of Honorary Fellowships have been conferred on individuals who have made outstanding contributions to the broad fields of education, industry and the public service. All those receiving the award have helped or influenced the University’s development.

Please click on the dates to search by year.

1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017

2017

Brian Howes OBE

For his services to the University

Nathan Lee Davies

For his services to disability rights

Shani Rhys James MBE

For her services to Art

Bruce Roberts

For his services to the University

Colette Bleakley

For her services to the University

Mervyn Cousins

For his services to the University

Julia Grime

For her services to the University

Professor Rhys Vaughan Williams

For his services to engineering

2016

Joy Kent

For her services in promoting the positive contribution of women to the Welsh economy

Colin Jackson CBE

For his services to sport

Dr. Prydwen Elfed-Owens

For her services to education and the Welsh language

Andrew Cheetham

For his services to business

Professor Graham Upton

For his services to Wrexham Glyndŵr University.

Jon Earp

For his services to engineering

2015

The Lord Newborough

For his services to the Environment

Peter Davies

For his service to Sustainability

Sir John T Houghton

For his service to Science

James Wharton

For his service to Media

Ben Johnson

For his service to Art

Bedwyr Williams

For his service to Art

--------------------------------------------------------------

2014

Mr Mario Kreft

For services to social care

Mr Robbie Savage

For services to sport

Mr Allan McCall

For services to business

Mr Tim Baker

For services to the arts

Mr Askar Sehibani

For services to business

Professor Anatoly Alexandrov 

For serivces to International Education

--------------------------------------------------------------

2013

Mr Brian Percival

For his services to the film industry

The Rt Revd and Rt Hon Baron Williams of Oystermouth – Rowan Williams

For his services to social justice

Dr Graham Jackson

For his services to industry

Professor Kate Sullivan

For her services to Glyndwr University

Mr Michael Cant

For his services to Glyndwr University

Professor Peter Toyne CBE

For his services to Glyndwr University

--------------------------------------------------------------

2012

JUDGE PHILIP HUGHES

For his services to Glyndŵr University

MALCOLM THOMAS

For his services to Glyndŵr University

LINDSAY EVANS

For his services to the arts

DAVID WATKINS MBE

For his services to rugby

GILLIAN CLARKE

For her services to literature

TOM JAMES

For his services to sport

BEVERLEY JONES

For her services to sport

--------------------------------------------------------------

2011

SIR JON SHORTRIDGE
For his services to public life

ROBERT (BOB) HILL
For his services to the University

PROFESSOR LEONARD GOLDSTEIN (Deceased)
For his services to education and culture.

PROFESSOR JOHN DRAKAKIS
For his services to literary film and media

MALCOLM WALKER
For his services to business.

DAME JOCELYN BELL BURNELL
For her services to astronomy and the public understanding of science.

PROFESSOR IGOR FEDOROV
For his services to the University in International Relations

--------------------------------------------------------------

2010

DR JACK DEGIOIA
For his services to Glyndŵr University and to International University relations.

ARWEL JONES (Deceased)
For his services to education and the Welsh Language

BARRIE JONES
For his services to journalism and education

ANN ATKINSON
For her services to music

DR RUSS BROMLEY
For his services to University-Industry links

T JAMES JONES
For his services to the Eisteddfod and his contribution to safeguarding the Welsh Language.
------------------------------------------------------------

2009

DR HAYDN EDWARDS
For his services to Education

CATRIN FINCH
For her services to the Musical Life of Wales

PROFESSOR ALBERT SASSON
For his services to Education and Science

JEREMY HUW WILLIAMS
For his services to Music

JOHN ARBUTHNOTT
For his services to the University

THE RT HONOURABLE PAUL MURPHY, SECRETARY OF STATE FOR WALES
For his services to Government in Wales and the UK.

THE OFFICE OF HIS WORSHIFUL THE MAYOR OF WREXHAM
For the services of Wrexham County Borough Council to the University.

THE OFFICE OF THE CHAIRMAN OF FLINTSHIRE
For the services of Flintshire County Council to the University.

THE OFFICE OF THE CHAIRMAN OF DENBIGHSHIRE
For the services of Denbighshire County Council to the University.

THE RT REV EDWIN REGAN BISHOP OF WREXHAM
For services to the University and Community

PROFESSOR JOHN LAST
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

PROFESSOR KATHARINE PERERA (Deceased)
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

HIS HONOUR JUDGE ROGER DUTTON
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

BASIL TOWERS
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

ALDHAM ROBARTS
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

PETER PURDOM
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

ROGER DAVIES
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

TERRY BURMAN
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

CHRIS BURGOYNE
For services to the University as an ex Board of Governor Member who assisted the University to achieve University Title.

--------------------------------------------------------------

2008

THE RT HONOURABLE RHODRI MORGAN AM (Deceased)
For his services to University Education in Wales

NORMAN SHARP
For his services to Education

MICHAEL OWEN
For his services to Sport

PROFESSOR ALEXANDER CHERNIKOV
For his significant contribution to global education

ANNE ELLIS
For her services to Sport

--------------------------------------------------------------

2007

SIR WILLARD WHITE
For his services to music and NEWI

MAURICE COCKRILL (Deceased)
For his contribution to the Arts

JOHN KENWORTHY
In recognition of his commitment to and achievements in Secondary Education and faith schools in Wrexham and Wales

DR ROY BICHAN
For his contribution to industry in North Wales

PROFESSOR MAOTIAN FANG
For his services to NEWI in the support of relations between NEWI and China

PROFESSOR CLARE WILKINSON
For her services to medical research in Wales

MIKE PETERS
For his work in the community

------------------------------------------------------------

2006

SARA SUGARMAN
For her services to film

PROFESSOR BIMAL BHOWMICK
For his services to medical education in Wales

PROFESSOR DAVID MURRAY
For his services to higher education

PROFESSOR MARTIN KEMP
For his services to Art

DR MICHAEL COLLINS
For his services to literature

PAUL HIGGINSON
For his services to the film industry and to NEWI

DR PETER RUTHERFORD
For his services to NEWI and the medical profession in North East Wales

------------------------------------------------------------

2005

JOEY JONES
For his services to sport.

COLIN TIVEY
For his services to the automotive industry.

LADY JANET JONES DL
For her voluntary work throughout England and Wales.

ANNESLEY WRIGHT OBE
For his services to NEWI and manufacturing.

--------------------------------------------------------------

2004

BRENDA SMITH
For her services to education.

MENNA RICHARDS
For her service to the Welsh broadcasting industry.

DAI DAVIES
For his services to the food industry.

JOHN TROTH
For his services to institutional governance.

--------------------------------------------------------------------

2003

DEREK GRIFFIN
For his services to Wrexham and local government in North Wales.

ANDREW GREEN
For his services to the development of higher education libraries and the National Library of Wales.

ALFRED FISHER
For his services to glass design and architecture.

HELEN FIELD
For her services to music.

------------------------------------------------------------

2002

TERRY HANDS
For his services to the theatre and the arts

PROF ANDREW WALKER
For his services to industry

MARK HUGHES
For his services to football in Wales

SANDY MEWIES
For her services to NEWI and the town of Wrexham

----------------------------------------------------------------

2001

BRIAN FLEET
For his services to industry

SIR KYFFIN WILLIAMS OBE (Deceased)
For his services to art

DR NEVILLE WHITEHEAD OBE (Deceased)
For his services to sport in Wales

BRIAN FLYNN
For his services to sport and the town of Wrexham

----------------------------------------------------------------

2000

ANTHONY DREW
For his services to business enterprise, innovation and training in the North Wales Region

SEAN DYKE
For his services to industry and to the development of Training and Enterprise Councils

TERRY GARNER
For his services to NEWI and to education in Wrexham

MALDWYN JONES
For his services to NEWI and to health provision in the local area

GODFREY WILLIAMS
For his services to NEWI and to broadcasting and to the community in Wrexham

---------------------------------------------------------------

1999

SHEILA DRURY
For her services to small and medium sized enterprises and also to education and training in North Wales

RALPH STEADMAN
For his outstanding contribution to the art of illustration

DR GETHIN WILLIAMS
For his services to higher education in Wales

ROYAN ANTHONY
For his services to industry and to education and training in North Wales

TREFOR JONES
For his contribution to engineering and industry and to the Health Service in North Wales

------------------------------------------------------------

1997

KEITH BOWEN
For his work in the development of Art and Design at NEWI and his services to art in Wales

DR NEIL CALDWELL
For his services to the Princes Trust Bro, the rural and urban communities and the young people of Wales

PROFESSOR SIR GARETH ROBERTS FRS (Deceased)
For services to education and science

------------------------------------------------------------

1996

SIR CHRISTOPHER BALL
For services to education

ANN CLWYD MP
For services to health and public affairs

JOHN ELFED JONES CBE
For services to industry and Welsh culture

-------------------------------------------------------------

1995

GERALD DAVIES
For services to sport and the youth of Wales

DAVID SCHWARZ (Deceased)
For services to public affairs and local government in North Wales

PROFESSOR DAVID JONES
For his work in education and the Health Service

----------------------------------------------------------------------

1994

PROFESSOR SIR JOHN MEURIG THOMAS
For services to research and education

LORD DAFYDD ELIS THOMAS
Chairman, Welsh Language Board

ANNE ROBERTS
For her contribution to development of the Health Services in North Wales

--------------------------------------------------------------

1993

HYWEL CERI JONES
For services to education and European public affairs

STEVEN MORGAN OBE
For services to the building industry

MICHAEL GRIFFITHS CBE          (Deceased)
For services to agriculture and local government
-------------------------------------------------------

1992

JOHN HOWARD DAVIES          (Deceased)
For services to education and the foundation of NEWI

PROFESSOR GLYN O PHILLIPS
First Executive Principal of NEWI

MERVYN PHILLIPS CBE
For the development of links between NEWI and the regional community

PROFESSOR KEN MURTON
For his support in the development of NEWI’s research activities

----------------------------------------------------------

 

Top